Skip to content Skip to footer

Wystawa czasowa Jasielskie pejzaże w fotografii Marka Maczugi
9 luty – 30 marca 2008

Dnia 9 lutego br. odbyło się otwarcie ekspozycji czasowej znanego jasielskiego fotografa Marka Maczugi. Wernisaż zgromadził w sali muzealnego budynku “Lamusa” wielu miłośników sztuki, którzy przyjechali z odległych miejscowości z Polski i zagranicy, m.in. Polacy zamieszkali w Australii oraz goście z Krakowa i Torunia, a także z powiatu jasielskiego i krośnieńskiego. Otwarcie wystawy zaszczyciła swoją obecnością Burmistrz Miasta Jasła Maria Kurowska.
Na ekspozycji prezentowanych jest 61 zdjęć artysty, które pokazują piękno miasta i okolic w różnych porach dnia.


Artysta o swojej pasji m.in. powiedział:

“Moje fotografie są ucieczką od świata pełnego agresji, pośpiechu, fałszu, kłamstwa. Jest w nich świat zadumy, świat przygaszonych barw, świat ciszy porannego świtu, świat chmur malowanych promieniami zachodzącego słońca, świat półmroku księżycowej nocy, świat nieskażonych strumyków pagórskiej buczyny”.

MAREK MACZUGA – urodzony w 1960 r. w Jaśle, z zamiłowania i z zawodu fotograf oraz miłośnik gór. Szczególne zainteresowania to pejzaż, architektura,obiekty krajoznawcze. Ulubione tematy to: jesień, słońce, droga. Fotografią zajmuje się od wczesnej młodości, natomiast w 1987 r. założył firmę MARFOT, która obecnie mieści się w nowoczesnej siedzibie przy ulicy S. Staszica.

Autor albumów:
Jasielskie klimaty (2001), Światło z ziemi (2002), Jasielskie pejzaże (2005).

Współautor albumów:
Beskid Niski, Powiat jasielski, Ziemia jasielska.

Prace i wystawy indywidualne:
wystawa “Jasielskie klimaty” – Jasielski Dom Kultury (2000-2001), Album z otwarcia Centrum Charytatywnego w Jaśle dla papieża Jana Pawła II (2000), Galeria Łemkowskich cerkwi, kapliczek i krzyży przydrożnych dla biskupa Kazimierza Górnego (1997).

Widokówki:
Jasło (1995), Magurski Park Narodowy (1995), Dębowiec (1999), Jasło (2001).

Zdjęcia w publikacjach książkowych i na okładkach:
Jasło i okolice (1996), Stan środowiska w województwie krośnieńskim (1997), Jasielskie Wizytki (1997), Śpiewnik antoniański (1999), Parafia Dwóch Serc w Jaśle (2000), Jasielska Fara (2000). Ponadto artysta posiada liczne publikacje w albumach miejskich, regionalnych, mapach, folderach i kalendarzach.

Fotografie

Panorama Jasła
Dziedziniec kościoła farnego w Jaśle
Orzeł na Grobie Nieznanego Żołnierza
Jasielski Dom Kultury zimą

Zdjęcia z dnia premiery wystawy

Skip to content