Skip to content Skip to footer

Muzeum Marii Konopnickiej

w Żarnowcu
Żarnowiec 133
38-460 Jedlicze, woj. podkarpackie

kameralne koncerty i wieczory poetycko-muzyczne

konkursy, plenery malarskie, warsztaty

unikatowe zbiory i autentyczne wnętrza

park zabytkowy i ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną

wystawy stałe i czasowe

lekcje muzealne, odczyty, wykłady, prezentacje filmów

konferencje i sympozja naukowe

spotkania autorskie i promocje książek

plenerowe spektakle operowo-operetkowe i teatralne

specjalistyczny zbiór biblioteczny

konsultacje i kwerendy zbiorów do tematów

praktyki dla studentów kierunków humanistycznych

szeroki asortyment wydawnictw i pamiątek muzealnych

udostępnianie wnętrz na sesje zdjęciowe

jesteśmy otwarci na współpracę

Ceny biletów

Opłaty za zwiedzanie z przewodnikiem

Normalny

12 zł

Ulgowy

8 zł

Rodzinny 2+2

9 zł

Godziny otwarcia

Poniedziałek – piatek

9:00-16:00

Sobota

10:00-16:00

Nadchodzące wydarzenia

NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” NA PODKARPACIU Wystawa czasowa

27/11/2021-28/02/2022
Wydarzenie „NSZZ »Solidarność« na Podkarpaciu” organizowane przez Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W ramach wydarzenia zorganizowana została konferencja naukowa, wystawa czasowa i koncert pieśni czasu stanu wojennego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Region Podkarpacie NSZZ „Solidarność” w Krośnie. Partnerem wydarzenia jest Teatr Nie Teraz w Tarnowie. Na ekspozycji prezentowana jest historia „Solidarności” na Podkarpaciu, prasa, druki ulotne i wydawnictwa ukazujące się poza cenzurą (głównie w Jaśle i w Krośnie) oraz różne pamiątki z tego okresu. Eksponaty na wystawie pochodzą z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz ze zbiorów prywatnych.

Minione wydarzenia

Muzeum otwarte dla zwiedzających

01/06/2020
Mamy przyjemność poinformować, że Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu od dnia 4 czerwca 2020 r. zostaje otwarte dla zwiedzających. W związku z zaleceniami sanitarno-epidemiologicznymi udostępnione zostają do zwiedzania ekspozycje w budynku „Lamusa” oraz częściowo w Dworku Marii Konopnickiej.

Narodowe czytanie Ballandyny

01/07/2020 00:00-31/08/2020 23:59
Dziewiąta odsłona Narodowego Czytania w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zrealizowana będzie w formie online. W zabytkowych wnętrzach dworku autorki Roty nagrany zostanie film, na którym pracownicy Muzeum i zaproszeni goście przeczytają fragmenty Balladyny. Czytanie wybitnego dzieła polskiego romantyzmu poprzedzi słowo wstępne na temat literackich związków Marii Konopnickiej z twórczością Juliusza Słowackiego...

Europejskie Dni Dziedzictwa

12/09/2020-19/09/2020
Zapraszamy 12 i 19 września 2020 r. do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu na EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – Moja Droga. W ramach wydarzenia pn. Twierdzą nam będzie każdy próg przybliżony zostanie proces odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypadające w tym roku ważne rocznice historyczne. ..

Wieczór z Marią Konopnicką i krasnoludkami

08/10/2020 17:00
Zapraszamy 8 października 2020 (czwartek), o godz. 17.00 do Muzeum w Żarnowcu na wieczór zorganizowany z okazji 110. rocznicy śmierci Marii Konopnickiej i odśpiewania Roty. W programie fragmenty sztuki teatralnej na motywach baśni O krasnoludkach i o sierotce Marysi oraz spotkanie z twórcami i organizatorami realizowanego projektu.

Wieczór z Marią Konopnicką i krasnoludkami

08/11/2020 17:00
Zapraszamy 8 października 2020 (czwartek), o godz. 17.00 do Muzeum w Żarnowcu na wieczór zorganizowany z okazji 110. rocznicy śmierci Marii Konopnickiej i odśpiewania Roty. W programie fragmenty sztuki teatralnej na motywach baśni O krasnoludkach i o sierotce Marysi oraz spotkanie z twórcami i organizatorami realizowanego projektu.

Zapraszamy na premierę online

25/12/2020-31/12/2020
Zapraszamy na premierę online nowej adaptacji teatralnej baśni Marii Konopnickiej O krasnoludkach i o sierotce Marysi w reżyserii Tomasza Antoniego Żaka − dyrektora Teatru Nie Teraz od 16 grudnia 2020 r. na stronie internetowej Muzeum.

Najnowsze wystawy

Najnowsze koncerty

wystawa-iryny-gresyk

Malarstwo Iryny Gresyk

Iryna Stanisławowna Gresyk - urodziła się 9 lipca 1956 r. w Zaporożu na Ukrainie. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Sztuki w Dniepropietrowsku w 1975 r. o specjalności malarsko-pedagogicznej. W 1980 r. ukończyła Lwowski Instytut Rzemiosła i Sztuki Stosowanej, uzyskując tytuł artysty sztuk specjalistycznych i rzemiosła. Od…

Pokaż więcej

Ostatnio zrealizowane projekty

Konserwacja kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej

Konserwacja kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych Muzeum realizuje w latach 2021-2022 zadanie pn. Konserwacja kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej, dofinansowane przez…

Zobacz

kultura w sieci dofinansowanie muzeum

Wirtualne spacery po Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci maj − październik 2020   Celem zadania było zorganizowanie wirtualnego zwiedzania po ekspozycjach i zabytkowym parku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu − z wykorzystaniem nowoczesnych technologii  i rozwiązań multimedialnych. W ramach zadania wykonano…

Zobacz

Opinie o nas

Dworek z Muzeum Marii Konopnickiej jest mały, ale niezwykle urokliwy. Razem z małym parkiem tworzy bardzo ciekawe miejsce. W dworku ekspozycja bardzo wielu pamiątek po Marii Konopnickiej i mebli z przełomu XIX i XX wieku.
Mimo, że w muzeum nie znajdziemy żadnych elektronicznych cudów i bajerów, zwiedzanie jest bardzo interesujące dzięki sympatycznej pani przewodniczce, która opowiada naprawdę ciekawie.
Bardzo dobre, spokojne miejsce na chwilę wytchnienia z dala od codziennego zgiełku.

Ud

Urokliwy dworek z ciekawym muzeum

Podroze Starszego Pana

Choć to niewielkie Muzeum nam się bardzo podobało. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiada o naszej pisarce i patriotce. W dworku zgromadzono dużo pamiątek ofiarowanych Konopnickiej przez różne grupy społeczne w ramach podziękowania za wsparcie. Zachowały się meble i sprzęty użytkowe z jej pobytu w dworku. Tchnie duchem i czasami. Piękny duży ogród do spacerów.

Dh

Dotknij historii

AgnieszkaAWZ

Małe, regionalne muzeum. Bez interaktywnych gadżetów i multimedialnych pokazów. Stary dworek podarowany Marii Konopnickiej przez Polaków położony w zabytkowym parku nas i (kolejno) nasze dzieci zachwycił. Wspaniałe przewodniczki, które pokazują dzieciom świat starych książek a dla dorosłych barwna historia życia pisarki i … jej przyjaciółki. Na nowo odkryta. Może bez fajerwerków ale cicho i spokojnie. Inaczej.
Wszystkie moje dzieci przeszły (niektóre z racji starszeństwa kilkukrotnie) przez to muzeum, wszystkie historyjką “Na jagody” zaskoczyły kolegów w szkole. Muzeum polecam głównie jesienią. Przepiękny park.

Di

Dzieci i dorośli…jak najbardziej!

ANKA6801

Muzeum w małym, wiejskim dworku, pełne uroku i atmosfery przełomu XIX i XX wieku. Znakomity przewodnik, który w sposób bardzo pociągający i ciekawy opowiada o mieszkance tego miejsca i przenosi nas w klimat tamtej epoki, sprzed stu lat. Wokół rozciąga się stary park, w którym warto pospacerować.
Do Żarnowca można się dostać przejeżdżając zarówno przez bardzo wąski most, albo też zwykłą drogą od Jedlicza lub od Krosna- Polanki. Kto nie zna drogi lub nie ma GPS-a może mieć trochę kłopotów z trafieniem, gdyż po drodze nie ma żadnych tablic informacyjnych wskazujących na drogę do muzeum.

Mp

Miejsce pełne uroku

jolantac109

Maria Konopnicka wielka poetką była, Każdy to wie, lecz do Żarnowca mało kto trafił. Dość ciężko tu dojechać,a na samym końcu jest jeszcze wąski most, który dla większych aut może stanowić zaporę nie do przejechania. Muzeum jest już po drugiej stronie. W Polsce ludzie ufundowali tylko dwóm artystom domy z wyposażeniem. Jednym z nich jest właśnie Żarnowiec podarowany Marii Konopnickiej (drugi do Oblęgorek dar dla Sienkiewicza). Poetka rzadko tu bywała, ale pozostało po nie trochę ciekawych wspomnień. Najbardziej zaskakująca jest walizka z początku XX wieku. – dar Luisa Vuitton.
Dookoła jest też przyjemny park stanowiący dawną posiadłość Konopnickiej.

Cm

Ciekawe muzeum dzięki przewodnikowi

Papudrakus

Muzeum mieści się w byłym dworku Marii Konopnickiej. Możemy niemal namacalnie się przekonać jak żyła i jak mieszkała. Zachowane wnętrza, sprzęty ( w tym kuferek podróżny matki… Louis Vuitton) oraz szereg pamiątek. Miła obsługa ciekawie opowiada o Marii, jej życiu oraz życiu gości jacy zamieszkiwali w dworku. Są tez podchwytliwe pytania do zwiedzających ;o)

Cz

Chwila z historią

1wojt1

Polecam wizytę w tym muzeum nie tylko ze względu na bogatą historię wewnątrz, ale także ze względu na piękny park i staw znajduje się w pobliżu. To idealne miejsce na zdjęcia oraz codzienny spacer.

Wm

Wspaniałe muzeum!

WorldTraveller2017
Skip to content