Skip to content Skip to footer
open today 10 am - 5 pm
34th Ave, Queens, NY 11106
Dnia 4 września br. w Parku Muzeum w Żarnowcu odbyło się otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej pt. Promieniowanie świętości. Ekspozycja składa się z 51 plansz zawierających wielkoformatowe zdjęcia, których autorami są wybitni fotografowie Adam Bujak i Arturo Mari. Jest to najbardziej znana z wystaw poświęconych naszemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który 30 lat temu po raz pierwszy zawitał do naszej Ojczyzny. Organizatorami wystawy jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Rota” w Jedliczu i Muzeum Marii Konopnickiej.

To promieniowanie świętości było już odczuwalne, gdy był biskupem i kardynałem w Krakowie. Gdy został Namiestnikiem Chrystusa Karol Wojtyła – Jan Paweł II pokazał się całemu światu jako niezwykły człowiek pod każdym względem. Niezwykły kapłan, organizator i intelektualista. Niezwykłe było zarówno jego kontaktowanie się z tłumem, jak i samotna modlitwa. Dochodziły wieści, że chorzy zdrowieli w kontakcie z Nim, że niewierzący się nawracali, że tyranom miękły serca. Po prostu promieniał świętością. Zjawisko to nie jest łatwo opisać przy pomocy fotografii. Ale jeżeli się to uda, to oglądający doznaje głębokich przeżyć. Na pewno udało się to dwóm wybitnym artystom jakimi są: Adam Bujak i Arturo Mari. Nie tylko sposób fotografowania, ale i samo miejsce ekspozycji pobudzają do refleksji. Wędrującego po całym świecie Ojca Świętego zobaczymy tym razem w zabytkowym parku w Żarnowcu, na planszach rozmieszczonych przy głównej „Alei Spacerowej”. Mamy nadzieję, że wystawę obejrzy dużo turystów zwiedzających Muzeum Marii Konopnickiej – Dar Narodowy dla wybitnej poetki i pisarki.

Adam Bujak – światowej sławy artysta fotografik, autor 120 albumów wydanych na trzech kontynentach, mistrz nastrojowej, mistycznej fotografii. Jak nikt inny potrafi malować światłem, ukazywać piękno dzieł sztuki. Jest członkiem wielu międzynarodowych prestiżowych towarzystw fotograficznych oraz laureatem ponad 60 polskich i międzynarodowych nagród. Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej książki roku. Bardzo wiele z nich poświęcone jest osobie Ojca Świętego Jana Pawła II, którego posługiwanie duszpasterskie z wielkim oddaniem dokumentował od 1963 r. Szczególnie dużo miejsca w jego twórczości zajmuje miasto Kraków oraz zabytki i kultura Polski. W wydawnictwie „Biały Kruk” wydał ponad 60 albumów.

Arturo Mari – artysta fotografik, absolwent rzymskiej szkoły fotograficznej i filmowej, fotograf papieski, pochodzący z rodziny od pokoleń związanej ze Stolicą Apostolską. Fotografował pontyfikat Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I oraz obecnie Benedykta XVI. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II towarzyszył z obiektywem od świtu do zmierzchu. Brał udział w każdej zagranicznej pielgrzymce, był obecny przy Ojcu Świętym w Watykanie i w Castel Gandolfo. Od lat jest także związany z wydawnictwem „Biały Kruk”, w którym – jak sam twierdzi – powstało blisko 30 jego najciekawszych i najbardziej wzruszających albumów.

Fotografie

Skip to content