Dotacje w ramach Programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zadanie zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Dziedzictwo Kulturowe”, Priorytet 2 „Rozwój instytucji muzealnych”

„Zakup autografów listów Wacława Hłaski do Marii Konopnickiej z lat 1894-1902”

Muzeum w Żarnowcu zakupiło 20 unikalnych autografów listów Wacława Hłaski do Marii Konopnickiej z lat 1894-1902, pisanych z Ameryki. Ten bezcenny nabytek zakupiono u prof. dra hab. Zbigniewa Sudolskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który obawia się że ta unikalna korespondencja zostanie rozproszona. Przedsięwzięcie mogło być zrealizowane dzięki uzyskanej 75% dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – na realizację zadania w ramach Programu „Dziedzictwo Kulturowe” Priorytetu „Rozwój instytucji muzealnych”. Pozostałą kwotę dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Postać Wacława Hłaski nie figuruje w przedwojennych, powojennych i współczesnych źródłach. Udało się jedynie ustalić, że działał w Towarzystwie Teozoficznym założonym w 1875 r. w Nowym Jorku. Ponadto pozyskane listy nie są uwzględnione w żadnej bibliografii. Dlatego wartość tego zakupu jest bezcenna, zwłaszcza jeśli chodzi o badanie poglądów filozoficznych Marii Konopnickiej i jej kontaktów z USA. Warto podkreślić, że w zbiorach Muzeum w Żarnowcu znajdują się pamiątki z USA, które Konopnicka otrzymała w 1902 r. w darze z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej (adresy hołdownicze, dyplomy członka honorowego, wieniec srebrny laurowy oraz pióro orle ze złotą obsadką i stalówką). Ponadto poetka jako pierwsza otrzymała tytuł honorowej członkini Związku Polek w Ameryce (1903).