Konserwacja kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

w ramach programu Wspieranie działań muzealnych

Muzeum  realizowało w latach 2021-2022 zadanie pn. Konserwacja kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej ‒ w ramach programu Wspieranie działań muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Celem projektu było zabezpieczenie części unikatowej kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej, ofiarowanych autorce Roty w 1902 i 1903 roku z okazji 25-lecia pracy literackiej ‒ od różnych instytucji, towarzystw i osób z Polski i z zagranicy. W ramach zadania poddano konserwacji 103 obiekty (spośród kilkuset), w tym: 54 adresów hołdowniczych, 17 dyplomów członka honorowego (obiekty z papieru z elementami skórzanymi i metalowymi opraw), 26 obiektów z tkanin (szarfy i oprawa dyplomu) i 7 mebli drewnianych Marii Konopnickiej. Przeprowadzono również digitalizację zakonserwowanych eksponatów, których zdjęcia udostępniono na muzealnych stronach internetowych. Zorganizowano również wystawę czasową pt. Dary Jubileuszowe Marii Konopnickiej, której towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca eksponaty przed i po konserwacji.

Informacja o projekcie oraz zdjęcia z podsumowania zadania i otwarcia wystawy

Wszystkie obiekty poddane konserwacji (zdjęcia i opisy) można zobaczyć na stronie MuzeOn w zakładce “Warto zobaczyć – Katalog muzealiów”

Wystawa obiektów po konserwacji Dary jubileuszowe Marii Konopnickiej