TWIERDZĄ NAM BĘDZIE KAŻDY PRÓG
Wystawa zorganizowana została w ramach 28. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa – Moja Droga, której towarzyszyły różne formy edukacyjne o charakterze historyczno-patriotycznym: koncert z recytacją utworów (Marii Konopnickiej, św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego), warsztaty dla młodzieży oraz sympozjum naukowe. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Podczas spotkań przybliżono proces odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypadające w 2020 r. ważne rocznice historyczne, m.in.: 100-lecie „Cudu nad Wisłą” i urodzin Papieża Polaka oraz 110. rocznicę śmierci Marii Konopnickiej i odśpiewania Roty, której fragmenty często w homiliach cytował św. Jan Paweł II.
Ekspozycja prezentuje działalność patriotyczną Marii Konopnickiej oraz pozostałych właścicieli dworku w Żarnowcu − od czasu zaborów do 1956 r., m.in.: Stanisława Biechońskiego i hr. Wojciecha Komorowskiego (powstańców styczniowych); Marii Dulębianki (artystki, działaczki patriotyczno-społecznej i uczestniczki walk w obronie polskości Lwowa); córek Konopnickiej – Laury Pytlińskiej (aktorki) oraz Zofii Mickiewiczowej i jej męża Adama Stanisława, którzy prowadzili działalność konspiracyjną, udostępniając budynek Lamusa (obecnie Muzeum w Żarnowcu) na siedzibę sztabu Inspektoratu ZWZ/AK.
Na wystawie ukazane są mało znane fakty z życia wybitnych postaci zamieszkałych w dworku i ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości i utworzenie Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, które w 2020 r. obchodziło 60. rocznicę otwarcia ekspozycji.
Paweł Bukowski