Podróże z Konopnicką

PIOTR PIECHA – Antek

technika:
RYSZARD ZAPRZAŁKA

Teatr Nie Teraz i Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu w roku 2023 podjęło się realizacji już czwartego wspólnego projektu teatralnego, któremu nadaliśmy tytuł  Podróże z Konopnicką. Pisz do mnie więcej. W epoce intensywnego podróżowania połączonego z otwarciem się na różne kulturowe światy Europy i innych kontynentów, niezwykle interesującym okazuje się być skorzystanie z usług wyjątkowego przewodnika, jakim jawi się być autorka Pana Balcera w Brazylii. Poprzez teksty Konopnickiej mamy szansę na wkroczenie w świat nam bliski, a jednocześnie jakby egzotyczny. Wielką przygodą jest tutaj odwołanie się do szlachetnego sposobu komunikacji międzyludzkiej, jakim było pisanie listów. Ponadto, poprzez naszą inscenizację chcemy przypomnieć stare powiedzenie, że „tam, gdzie słychać śpiew, tam dobrzy ludzie mieszkają”. Tę prawdę uosabia postać wędrownego grajka, ludowego artysty, który towarzyszy całej scenicznej akcji. A dla tego scenicznego dziania się wiodącym wątkiem fabularnym jest dialog (również wyśpiewywany) pomiędzy matką (poetką) i córką (aktorką). Zapraszamy więc w podróż i na spotkanie z naszą narodową tożsamością, obecną wszędzie tam gdzie polskie serca biją.

Przedstawienie powstało na zlecenie Muzeum w Żarnowcu w ramach współpracy Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej i Zakliczyńskiego Centrum Kultury