Serdecznie zapraszamy na NOC MUZEÓW do Żarnowca

16.00 – 23.00 Kiermasz wydawnictw muzealnych
19:00 Otwarcie wystawy Malarstwo Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej
19:30 Koncert Natalii Kwiatkowskiej

Od godziny 16:00 do 23:00 zapraszamy Państwa do zwiedzania ekspozycji Muzeum, na których znajdują się unikatowe zbiory związane z autorką Roty. W budynku Lamusa urządzona jest stała wystawa Maria Konopnicka – poetka, pisarka, tłumaczka i podróżniczka. W Dworku można zobaczyć autentyczne wnętrza z czasów życia poetki oraz największą w Polsce kolekcję obrazów Marii Dulębianki, uczennicy Jana Matejki i Wojciecha Gersona.
Polecamy też wystawę plenerową Maria Konopnicka ‒ życie, dzieło i duch oraz spacer po parku i ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej.
Warto także wstąpić do Kawiarenki „Grota krasnoludków”, która mieści się w zabytkowych piwnicach dworku poetki.
W budynku Lamusa od 16:00 do 23:00 zorganizowany będzie kiermasz wydawnictw muzealnych. Jest to wyjątkowa okazja aby zakupić wybrane publikacje i pamiątki w przystępnych cenach. Muzeum w swojej ofercie posiada szeroki asortyment książek dotyczących Marii Konopnickiej ‒ wznowienia, reprinty utworów oraz najnowsze opracowania twórczości pisarki.

Zachęcamy szczególnie Państwa do udziału w wydarzeniach towarzyszących tegorocznej edycji Nocy Muzeów, które odbędą się w sali budynku Lamusa.

O godzinie 19:00 zapraszamy na otwarcie wystawy Malarstwo Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej oraz spotkanie z artystką, która jest absolwentką Wydziału Konserwacji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie mieszka w Beskidzie Niskim koło Nowego Żmigrodu. Maluje nostalgiczne pejzaże, kwiaty, niezwykłe i pełne zadumy portrety, anioły, diabły oraz promieniujące energią obrazy przedstawiające konie. Dzieła artystki są szczere, pokazują świat uczuć, emocji i doznań oraz oddają jej osobiste nastroje, które przekłada na język malarski. Uczestniczyła w wielu plenerach malarskich oraz wystawach zbiorowych i indywidualnych zorganizowanych przez różne instytucje w Polsce.

O godzinie ok. 19:30 odbędzie się koncert Natalii Kwiatkowskiej ‒ wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów, nauczycielki. Artystka jest absolwentką Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, odnajdująca się z lekkością w wielu gatunkach muzycznych takich jak blues, jazz, rock, pop, piosenka poetycka, soul. Czterokrotnie wybrana Najlepszą Bluesową Wokalistką w Polsce wg czytelników kwartalnika „Twój Blues” (2015, 2016, 2018/2019), a w 2022 r. została nominowana do tytułu Wokalistki Roku Antyradia! Liderka i założycielka zespołu Cheap Tobacco, z którym zagrała ponad 600 koncertów w kraju i za granicą (m.in. Studio im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radio Trójka, Canadian Music Week ‒ Kanada, Sziget Festival ‒ Węgry). Zespół został nominowany do Fryderyka 2019 (album Szum). Magazyn „Teraz Rock” umiejscowił ich na pierwszym miejscu w kategorii Nadzieja Roku, a singiel Thunder wskoczył na drugie miejsce Turbo Top Antyradia. Natalia udziela się również jako nauczyciel i wykładowca na warsztatach wokalnych. Kilkukrotnie prowadziła klasę wokalu na Kreatywnych Warsztatach Wojtka Pilichowskiego.
Artystka wykorzystuje swoją charyzmę, kobiecość oraz subtelną aurę, które przekładają się na komponowane i wykonywane przez nią utwory. Śpiewa o sobie, swoich emocjach, przeżyciach. Jej głos i autorskie piosenki otulą Was, skłonią do refleksji, wywołają uśmiech i wzruszą. Niektórzy nazywają jej koncerty terapeutycznymi. Śpiewa o tym, co łączy nas wszystkich i pomaga słuchaczom dotrzeć do głęboko skrywanych uczuć, o których często boimy się głośno mówić.

Posłuchaj utwory Natalii Kwiatkowskiej na YouTube: Świt, Gwiazda, Cieplej

Zdjęcia z Nocy Muzeów ‒ 13 maja 2023