NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” NA PODKARPACIU

Wydarzenie odbyło się 27 listopada 2021 r. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu i miało na celu upamiętnić 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
W ramach wydarzenia zorganizowana została konferencja naukowa, wystawa czasowa i koncert pieśni czasu stanu wojennego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie  oraz Region Podkarpacie NSZZ „Solidarność” w Krośnie. Partnerem wydarzenia jest Teatr Nie Teraz w Tarnowie.
Na ekspozycji prezentowana jest historia „Solidarności” na Podkarpaciu, prasa, druki ulotne i wydawnictwa ukazujące się poza cenzurą (głównie w Jaśle i w Krośnie) oraz różne pamiątki z tego okresu. Eksponaty na wystawie pochodzą z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz ze zbiorów prywatnych.

• Konferencja naukowa (wykłady z prezentacją multimedialną)
– Artur Brożyniak, „»Solidarność« Podkarpacka 1980-1990”
(Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie)
– Paweł Bukowski, „Prasa NSZZ »Solidarność« na ziemi jasielskiej w latach 1981-1989”