Konserwacja kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej podsumowanie zadania

Dnia 10 grudnia 2022 r. w Muzeum w Żarnowcu odbyło się podsumowanie zadania pn. „Konserwacja kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej”, które realizowano w latach 2021-2022 ‒ w ramach programu Wspieranie działań muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Podczas spotkania omówiono efekty konserwacji obiektów przez konserwatorów uczestniczących w zadaniu. Otwarto również wystawę czasową pt. Dary Jubileuszowe Marii Konopnickiej, której towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca eksponaty przed i po konserwacji. Wystawa była czynna dla zwiedzających Muzeum w Żarnowcu do 27 grudnia 2022 r., a także można ją zobaczyć w formie online na muzealnych stronach internetowych.
Celem projektu było zabezpieczenie części unikatowej kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej, ofiarowanych autorce Roty w 1902 i 1903 roku z okazji 25-lecia pracy literackiej ‒ od różnych instytucji, towarzystw i osób z Polski i z zagranicy. W ramach zadania poddano konserwacji 103 obiekty (spośród kilkuset), w tym: 54 adresów hołdowniczych, 17 dyplomów członka honorowego (obiekty z papieru z elementami skórzanymi i metalowymi opraw), 26 obiektów z tkanin (szarfy i oprawa dyplomu) i 7 mebli drewnianych Marii Konopnickiej. Przeprowadzono również digitalizację zakonserwowanych eksponatów, których zdjęcia udostępniono na muzealnych stronach internetowych. Całkowita wartość zadania wyniosła 129 tys. zł, w tym 56 tys. zł  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a pozostałą kwotę (73 tys.) dofinansowało Województwo Podkarpackie. Patronat honorowy nad realizowanym zadaniem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego, a patronat medialny TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Portal terazKrosno.pl.

Relacja z posumowania zadania w Polskim Radiu Rzeszów

Wszystkie obiekty poddane konserwacji (zdjęcia i opisy) można zobaczyć na stronie MuzeOn w zakładce ‘Warto zobaczyć – Katalog muzealiów”

Wystawa obiektów po konserwacji Dary jubileuszowe Marii Konopnickiej

Zdjęcia z podsumowania zadania i otwarcia wystawy