Skip to content Skip to footer
open today 10 am - 5 pm
34th Ave, Queens, NY 11106

Dnia 5 marca 2010 r. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbyło się otwarcie wystawy czasowej Malarstwo Małgorzaty Twardzik-Wilk
Wernisaż urozmaicił montaż słowno-muzyczny Odłamałam gałąź miłości w wykonaniu uczniów II LO im. Konstytucji 3 maja w Krośnie pod kierunkiem Tamary Grodeckiej-Zaremby.

malgorzata-twardzikMałgorzata Twardzik-Wilk ukończyła w 1992 r. Instytut Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskała specjalizację z malarstwa w pracowni prof. Mariana Stelmasika. Rysowanie i malowanie towarzyszyło jej od najmłodszych lat, bez których nie wyobraża sobie życia. Jej pasja i poszukiwania artystyczne skupiają się wokół dwóch tematów. Pierwszy to człowiek oraz prace powstałe pod wpływem twórczości Gustawa Klimta i secesji wiedeńskiej. Drugim nurtem działalności artystki jest zainteresowanie przyrodą i jej pięknem, a inspirację do obrazów artystka czerpie z twórczości realistów rosyjskich, szczególnie z Izaaka Lewitana. W swoich pracach Małgorzata Twardzik-Wilk stosuje detal kolorystyczny, a dominującą tematyką jest pejzaż malowany w konwencji impresjonistycznej, szczególnie barwna jesień. Maluje też nasycone pełnią lata i muzyką owadów kwiaty, zmysłowe słoneczniki czy łąkę. Niemal każdy jej obraz to pewien fragment zakątka Podkarpacia. Od 1992 r. uczestniczy w plenerach i wystawach malarskich organizowanych corocznie w kraju i za granicą. Prace artystki znajdują się w kolekcjach w Polsce, Austrii, Ukrainie, Słowacji, USA i Niemczech. Swoją twórczość prezentowała we Francji, na Słowacji i w ośrodkach kultury w kraju oraz w regionie. W 1996 r. za obraz Lato otrzymała wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Plastyki, organizowanym przez Krośnieński Dom Kultury (obecnie Regionalne Centrum Kultur Pogranicza). Jest związana ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalno-Ekologicznych „Animare”. Obecnie pracuje jako nauczycielka plastyki w II LO w Krośnie. Ponadto prowadzi dodatkowe zajęcia dla młodzieży zainteresowanej malowaniem. Ekspozycja prac Małgorzaty Twardzik-Wilk będzie czynna do końca kwietnia br. w budynku Lamusa Muzeum w Żarnowcu.

Prace artystki

Zdjęcia z otwarcia wystawy

Skip to content