100 LAT DARU NARODOWEGO

wystawa czasowa (6 IX 2003 - 28 II 2004)

Wystawa 100 lat Daru Narodowego jest wynikiem przypadającej rocznicy ofiarowania dworku Marii Konopnickiej (8 IX 1903) i ma na celu zwrócenie uwagi na jubileusz poetki od momentu narodzenia się pomysłu zakupu posiadłości, poprzez przyjazd poetki do Żarnowca i przekazania jej dworku oraz okres pobytu pisarki, aż do wyjazdu na leczenie do Lwowa. Na ekspozycji wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum w Żarnowcu, które na co dzień nie są prezentowane, m.in.: korespondencję Konopnickiej, – różne pamiątki i dary związane z poetką   (np. peleryna podróżna Konopnickiej, kasetka od uczennic Gimnazjum we Lwowie, patera od Polaków z Nicei), – adresy hołdownicze (np. od Związku Polek w Ameryce,   od Zarządu Muzeum w Rapperswilu), – dokumenty archiwalne (np. telegramy, zdjęcia, karty pocztowe), – wydawnictwa jubileuszowe oraz artykuły w prasie    poświęcone Konopnickiej.