Skip to content Skip to footer

Dnia 10 grudnia 2010 r. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbyła się z okazji „Roku Sybiraka” prelekcja Barbary Powroźnik, która podzieliła się przeżyciami i zaprezentowała własne książki. Spotkanie z sybiraczką urozmaiciło otwarcie wystawy pt. Syberia we wspomnieniach zesłanych Polaków, która była czynna do 3 kwietnia 2011 r.

10 grudnia 2010 r. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, z okazji ogłoszonego przez Sejmik Województwa Podkarpackiego „Roku Sybiraka”, odbyło się spotkanie z Barbarą Powroźnik autorką książek: Między nocą rozpaczy a świtem nadziei, O Rotmistrzu Witoldzie Pileckim – Mężnym Rycerzu Ziemi Nowogródzkiej… oraz wydaną z Jerzym Bernhardem Idziem od Międzygórza poprzez Sybir, po Jasło i Olsztyn. Spotkanie rozpoczęło otwarciem okolicznościowej wystawy oraz wysłuchaniem „Hymnu Sybiraków”, który autorka zadedykowała poległym na „nieludzkiej ziemi”. Barbara Powroźnik z Bilewiczów urodziła się w 1929 r. w miejscowości Międzygórze koło Nowogródka, gdzie jej rodzice Franciszek i Apolonia prowadzili gospodarstwo rolne. W 1940 r. autorkę wraz z rodzeństwem i matką zesłano na Syberię w archangielskie lasy. Z ogromnymi emocjami i ze łzami i opowiadała o koszmarze Sybiru „nie rozumiałam tego, co się działo”, – mówiła na spotkaniu. Najbardziej przerażało ją dotkliwe podbiegunowe zimno, głód i pluskwy. Ludzie umierali z głodu, przemęczenia i tęsknoty. Starała się zrelacjonować czas zesłania oczami dziecka. Mieszkali w domu zbudowanym z drewnianych bali, ocieplonym mchem. Dorośli pracowali przy wyrębie lasu, dzieci zaś chodziły do rosyjskiej szkoły. Zesłanie udało się jej przetrwać dzięki niezłomnej sile matki, która podtrzymywała rodzinę na duchu. Do kraju wrócili w 1946 r. Osiedlili się na Ziemiach Zachodnich. W tym też roku odnalazł się ojciec, który sprowadził rodzinę do Biadolin Radłowskich k. Tarnowa. W 1947 r. ukończyła Szkołę Powszechną, a 1952 r. Szkołę Handlową w Tarnowie. W 1955 r. wyszła za mąż za Władysława Powroźnika i przeprowadzili się do Jasła, gdzie rozpoczęli pracę w Zakładach Tworzyw Sztucznych „Gamrat”,. W Zakładach Chemicznych pracowała od 1955 r. do 15 grudnia 1981 r., kiedy to przeszła na emeryturę. Od 1990 r. należy do Związku Sybiraków oraz do Stowarzyszenia Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich. Od ponad 20 lat Barbara Powroźnik uczestniczy w różnych spotkaniach organizowanych na Podkarpaciu oraz w Polsce. Szczególnie sobie ceni spotkania z młodzieżą, ponieważ może opowiadać historię, która miała nie istnieć.

Wystawę przygotowano z okazji ogłoszonego przez Sejmik Województwa Podkarpackiego „Roku Sybiraka”. Na ekspozycji zaprezentowano ciekawe wydawnictwa, fotografie i materiały wspomnieniowe dotyczące losów Polaków zesłanych na Sybir – ze zbiorów Barbary Powroźnik i Muzeum w Żarnowcu. Na uwagę zasługuje m.in. artykuł o Janie Bieleckim z Warszawy – prawnuku Marii Konopnickiej, który również był zesłany w okolicę Kazachstanu. Po otwarciu wystawy odbyło się spotkanie wspomnieniowe z sybiraczką Barbarą Powroźnik i promocją jej książek, w których opisała swoje przeżycia z czasu zesłania.

Zdjęcia wystawy

Zdjęcia ze spotkania autorkiego

Skip to content