Ekspozycja z okazji 80. rocznicy śmierci córki Marii Konopnickiej oraz 55-lecia otwarcia Muzeum w Żarnowcu

Laura Konopnicka-Pytlińska (1872−1935), aktorka, znana pod pseudonimem scenicznym Maria Zawiejska. Naukę pobierała na pensji Henryki Czarnockiej w Warszawie − uzyskując patent nauczycielski, a następnie w Klasie Dramatycznej przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, którą ukończyła 1902 r. Przez wiele lat Laura przyjaźniła się ze Stanisławem Przybyszewskim i pod jego wpływem została aktorką. W 1905 r. zadebiutowała w Teatrze Miejskim we Lwowie w roli Marii w Warszawiance S. Wyspiańskiego. Występowała w teatrach Warszawy, Krakowa i Łodzi, grywając w dużych rolach wielkiego repertuaru i zyskując uznanie (m. in. Hanka w Moralności pani Dulskiej G. Zapolskiej, Klara w Ślubach panieńskich A. Fredry, Szimena w Cydzie P. Corneille’a, Judyta w Księdzu Marku J. Słowackiego, Irka w Złotym runie S. Przybyszewskiego, Rachela w Judaszu z Kariothu K.H. Rostworowskiego, Aglawena w Aglawena i Selizetta M. Maeterlincka), Oliwia w Wieczorze trzech króli W. Szekspira). Znany krytyk teatralny Jan Lorentowicz podkreślał w grze Pytlińskiej „głębokie, szczere akcenty liryczne i wytworność dykcji” oraz pisał, że jest ona zawsze dobrą interpretatorką Przybyszewskiego; „rozumie język duszy, zagłębia się chętnie w tajemnice serca”. Laura Pytlińska była także autorką książki dla młodzieży Wigilia Księcia Reichstadtu i inne opowieści wybrane z francuskich legend wigilijnych (Warszawa 1928).
Ekspozycja przygotowana z okazji 80. rocznicy śmierci córki autorki Roty, która ostatnie lata życia spędziła w dworku w Żarnowcu i spoczywa na cmentarzu w pobliskim Jedliczu. Na wystawie z cyklu „Ludzie znani i Żarnowiec” − oprócz dorobku scenicznego Laury − zaprezentowano eksponaty, dokumenty i pamiątki ze zbiorów Muzeum związane z aktorką i jej pobytem w dworku Marii Konopnickiej.

Zdjęcia eksponatów

Zdjęcia z wernisażu i sympozjum