Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Literatura pn. „Publikacja baśni O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej w formie papierowej, brajlowskiej i audiobooka

Celem zadania było opublikowanie i rozpowszechnienie nieznanego pierwszego wydania z 1895 r. najsłynniejszej polskiej baśni dla dzieci O krasnoludkach i o sierotce Marysi
(z opracowaniem prof. zw. dr. hab. Tadeusza Budrewicza – wybitnego badacza życia i twórczości Marii Konopnickiej). Warto podkreślić, że unikalny egzemplarz baśni odnaleziony został w Polsce w 2013 r. – po prawie 120. latach, dzięki Muzeum w Żarnowcu. Książka od początku była wielokrotnie wznawiana z ilustracjami najwybitniejszych artystów, posiada kilkadziesiąt adaptacji i przeróbek oraz przełożona została na kilkanaście języków świata. Aktualnie utwór nie występuje w obowiązkowych programach nauczania języka polskiego w szkołach podstawowych. Dlatego Muzeum w Żarnowcu uzupełniło lukę bibliograficzno-wydawniczą poprzez opublikowanie baśni (z oryginalnymi ilustracjami nieznanego autora) w trzech formach: tradycyjnej wersji papierowej, spisanej alfabetem Braille`a oraz w postaci audiobooka z audiodeskrypcją do zamieszczonych w tekście ilustracji. Ponadto ważnym celem zadania było poszerzenie kręgu czytelników twórczości Marii Konopnickiej o osoby niewidome i z dysfunkcją wzroku oraz wzbogacenie oferty edukacyjnej Muzeum w Żarnowcu dla dzieci i młodzieży, a także wykorzystanie publikacji do celów naukowo-dydaktycznych w procesie nauczania literatury w różnych typach szkół, instytucji i przedszkoli.