Wystawę zorganizowano dla podkreślenia ścisłego związku Marii Konopnickiej ze Lwowem, ponieważ poetka spoczywa na Cmentarzu Łyczakowskim. Ekspozycja zawierała prace plastyczne Polaków zamieszkałych na Ukrainie: Ludmiły Witkowskiej oraz Orysi Capiw i Hanny Capiw – wykonane do utworów Marii Konopnickiej.
Ludmiła Witkowska – ur. 23 stycznia 1950 r. we wsi w Nowym Mlini (Noviye Mlini). Jej ojciec Władysław Witkowski był lekarzem. Swoje prace zaczęła prezentować wśród szerszej publiczności już od połowy lat 70. Brała udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych zarówno w swojej rodzimej Ukrainie, jak i za granicą. Twórczość Ludmiły Witkowskiej jest doskonałym przykładem ludowego malarstwa ukraińskiego. Pracuje również z dziećmi, które stara się nauczyć podstaw i zasad malarstwa ludowego oraz przekazać im tajniki tej sztuki. W 2008 r. zaprezentowany został w wydawnictwie albumowym dorobek artystyczny Ludmiły Witkowskiej, w którym zostało zamieszczonych około 200 prac malarki. Prezydent Ukrainy w 2009 r. przyznał malarce tytuł „Zasłużony Mistrz Twórczości Narodowej Ukrainy”.
Hanna Capiw i Orysia Capiw – urodzone w Borysławiu obwód lwowski na Ukrainie. Ukończyły studia wyższe w Kijowie i Moskwie. Zamiłowanie do haftu od dzieciństwa zaszczepiła w nich matka. W ich pracach przeważają motywy ludowe i świąteczne. Sporą część prac stanowią hafty monochromatyczne przedstawiające postacie i scenki rodzajowe, które powstały z inspiracji własnej, wyrażają ich emocje. Orysia Capiw prowadzi intensywną działalność kulturalną i utrzymuje stały kontakt z Polską. Pracuje również z dziećmi i młodzieżą oraz uczestniczy w różnych spotkaniach, festiwalach, konkursach, a także wernisażach. Posiada kwalifikacje pozwalające na organizowanie spotkań z młodzieżą. Prowadzi również grupę teatralną „Fantazja”, która występuje na wielu festiwalach.