Wystawa z cyklu „Ludzie znani i Żarnowiec”

w 110. rocznicę urodzin 20. rocznicę śmierci artysty

Stanisław Kochanek (ur. 1905 r. w Jedliczu – zm. 1995 r. w Krośnie) − znany malarz i rzeźbiarz. Studia artystyczne odbył w Krakowie, gdzie ukończył Szkołę Przemysłu Artystycznego oraz Akademię Sztuk Pięknych. Na ASP studiował malarstwo u prof. Fryderyka Pautscha, grafikę u prof. Jana Wojnarskiego, scenografię u prof. Karola Frycza i rzeźbę u prof. Xawerego Dunikowskiego. Uprawiał malarstwo, rysunek, karykaturę, grafikę, scenografię, rzeźbę. Do ważnych prac artysty należą portrety i karykatury znanych postaci związanych z Podkarpaciem (m.in. Marii Konopnickiej i jej córki Zofii). Na zamówienie Polonii amerykańskiej wykonał również portrety prezydenta Johna Kennedy’go dla Uniwersytetu Polonijnego Villa Maria College w Buffalo oraz Fryderyka Chopina dla istniejącego tam Towarzystwa im. wybitnego kompozytora. Stanisław Kochanek zajmował się też konserwacją dzieł sztuki oraz jest autorem różnych projektów m.in. pomnika Mikołaja Kopernika, który stoi w Krośnie obok LO im. wielkiego astronoma oraz tablic upamiętniających Marię Konopnicką (umieszczona na budynku Urzędu Miasta w Krośnie) i Jana Szczepanika (zamontowana na domu, w którym mieszkał krośnieński wynalazca). Dzieła S. Kochanka znajdują się w wielu muzeach, galeriach, kościołach, instytucjach oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta przyjaźnił się z córką autorki Roty – Zofią Mickiewiczową. Ekspozycja z cyklu „Ludzie znani i Żarnowiec” przygotowana została z okazji przypadających w 2015 r. rocznic Stanisława Kochanka − 110. urodzin i 20. śmierci. Na wystawie prezentowane są prace ze zbiorów prywatnych i Muzeum Marii Konopnickiej.

Zdjęcia z otwarcia