Ekspozycja z cyklu „Twórczość artystów zamieszkałych na Ukrainie”, prezentująca ilustracje do pieśni i baśni rosyjskich i polskich (m.in. do utworów Marii Konopnickiej) wykonane tradycyjnym stylem ludowego malarstwa ukraińskiego o bajkowej konwencji, charakteryzujące się rozbudowaną linearnością i realizmem wykonania. Na wystawie można zobaczyć 14 prac artystki.

Ludmiła Witkowska – ur. 23 stycznia 1950 r. we wsi w Nowym Mlini (Noviye Mlini). Jej ojciec Władysław Witkowski był lekarzem. Swoje prace zaczęła prezentować wśród szerszej publiczności już od połowy lat 70. Brała udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych zarówno w swojej rodzimej Ukrainie, jak i za granicą. Twórczość Ludmiły Witkowskiej jest doskonałym przykładem ludowego malarstwa ukraińskiego. Pracuje również z dziećmi, które stara się nauczyć podstaw i zasad malarstwa ludowego oraz przekazać im tajniki tej sztuki. W 2008 r. zaprezentowany został w wydawnictwie albumowym dorobek artystyczny Ludmiły Witkowskiej, w którym zostało zamieszczonych około 200 prac malarki. Prezydent Ukrainy w 2009 r. przyznał malarce tytuł „Zasłużony Mistrz Twórczości Narodowej Ukrainy”.

Zdjęcia prac artystki