Sympozjum naukowe
DR ZYGMUNT TOKARSKI − SPOŁECZNIK I PIONIER MEDYCYNY
PRZEMYSŁOWEJ NA PODKARPACIU

Patronat honorowy:
Katedra Historii Medycyny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Stowarzyszenie Absolwentów Wydziałów Medycznych UJ
Krakowskie Towarzystwo Miłośników Historii Medycyny

Dnia 25 maja 2013 r. w Muzeum w Żarnowcu odbyło się sympozjum naukowe zorganizowane z okazji 50. rocznicy śmierci doktora Zygmunta Tokarskiego (1904-1963) − absolwenta Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pochodził z rodziny o tradycjach lekarskich. W pobliskim Dworku w Żarnowcu leczył m.in. córkę autorki Roty − Zofię Mickiewiczową, a wcześniej jego ojciec Feliks Tokarski − leczył Marię Konopnicką.

Program sympozjum:
− prof. dr hab. Zdzisław Gajda, Wprowadzenie (Uniwersytet Jagielloński)
− dr Władysław Tlałka, Praca zawodowa dra Zygmunta Tokarskiego (Krosno)
− mgr Czesław Nowak, Działalność niepodległościowa i społeczna dra Zygmunta Tokarskiego

(Muzeum Podkarpackie w Krośnie)

Sympozjum towarzyszyła wystawa, która prezentuje dokumenty archiwalne obejmujące lata 1904-1963, oryginalną korespondencję ze znanymi osobami, stare fotografie oraz różne pamiątki osobiste doktora. Można również zobaczyć zaaranżowany jego gabinet lekarski z autentycznymi przedmiotami i meblami sprzed ponad 80. lat.

Informacja o wystawie i zdjęcia eksponatów

Zdjęcia ze sympozjum naukowego i otwarcia wystawy
(fot. Bogusław Janusz)