Rok Marii Konopnickiej
Fundacja Misji Obywatelskiej zorganizowała wyjazd tematyczny
do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Fundacja Misji Obywatelskiej w ramach projektu pt. Uniwersytet Ludowy – o tradycji i o przyszłości zorganizowała wyjazd tematyczny do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu z grupą seniorów z Iwonicza-Zdrój i okolic.
Wyjazd tematyczny koncentrował się przede wszystkim na poznaniu historii Marii Konopnickiej, jej rodziny i ich więzi z Żarnowcem. Uczestnicy projektu zobaczyli dwór i okolice, w których żyła na co dzień poetka.
Dopełnieniem wyjazdu tematycznego była prelekcja pt. Dziedzictwo kulturowe w ujęciu lokalnym i regionalnym. Maria Konopnicka – życie, działo i duch, którą poprowadził Pan Paweł Bukowski – starszy kustosz, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, badacz życia i twórczości autorki Roty, autor wielu publikacji na temat Konopnickiej oraz Muzeum w Żarnowcu i regionu.
Podczas wyjazdu tematycznego towarzyszył gość honorowy Pan Grzegorz Nieradka,doradca Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, który również jest radnym powiatu krośnieńskiego.

O projekcie:
Projekt pt. Uniwersytet ludowy – o tradycji i o przyszłości to platforma edukacyjna 150 dorosłych Polaków, której głównym celem jest edukacja w formie grundtvigiańskich metod umożliwiających rozwój osobisty i społeczności lokalnych oddanych zachowywaniu oraz przekazywaniu tradycji i dziedzictwa narodowego.

Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju
Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030.

Relacja filmowa z wydarzenia