Zapraszamy 8 września (czwartek), o godz. 18:00 do Muzeum w Żarnowcu na prapremierę widowiska teatralnego dramatu Marii Konopnickiej Prometeusz i Syzyf w wykonaniu Teatru Nie Teraz. Adaptacja: Tomasz Antoni Żak, scenariusz, scenografia i reżyseria: Grzegorz Kempinsky, technika: Ryszard Zaprzałka, aktorzy: Marcin Tomaszewski, Karol Zapała.

Pierwodruk Prometeusza i Syzyfa ukazał się w 1892 r. na łamach „Biblioteki Warszawskiej”, a jego drugie wydanie książkowe wydrukowano w 1907 r. Dramat do dziś nie został wznowiony i jest obecnie nieznany przez czytelników. Będzie to trzecie widowisko teatralne zrealizowane na podstawie utworów pisarki w ostatnich latach przez Teatr Nie Teraz oraz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. W 2020 r. zaprezentowano nową adaptację baśni O krasnoludkach i o sierotce Marysi, a w następnym roku nieznany esej Polskie ziemie: krajobraz.

Należy podkreślić, że jest to pierwsza w XXI wieku inscenizacja Prometeusza i Syzyfa, która odwołuje się do kontekstów mitologicznych i narodowej rzeczywistości oraz zawiera wciąż aktualne przesłanie Marii Konopnickiej dla współczesnych odbiorców.