Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego

Naród szukać musi w pieśni nie tylko piękna, ale siły ducha i oręża walki.
Nieśmiertelna pieśń Słowackiego daje Polsce jedno, i drugie.
Hołd wielkiemu poecie ojczystego słowa.
Cześć i miłość wodzowi niepodległych duchów.
Maria Konopnicka

Trzynasta odsłona Narodowego Czytania w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbyła się 6 września 2024 r. z okazji 121. rocznicy ufundowania Daru Narodowego (8 IX 1903) dla Konopnickiej oraz przyjazdu poetki do Żarnowca, gdzie spędziła ostatnie siedem lat życia. Tekst Kordiana Juliusza Słowackiego przeczytali pracownicy Muzeum oraz nauczyciele i uczniowie z sześciu szkół im. Marii Konopnickiej z województwa podkarpackiego: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle (Pani Bożena Dziadzio i Wiktoria Ulaszek); Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gliniku Polskim (Pani Edyta Michalska i Kinga Kobak); Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Jedliczu (Zuzanna Janik i Nadia Lech); Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej nr 3 w Krośnie (Julia Zięba i Mikołaj Jastrzębski); Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Konopnickiej w Żarnowcu (Pani Ewa Chwal i Nikola Ciupa); Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej (Pani Magdalena Ząbik i Anastazja Szopa); Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (Barbara Bukowska, Iwona Wajda, Oliwia Wojnar i Małgorzata Woźniak).
Czytanie wybitnego dzieła romantyzmu poprzedziło słowo wstępne dyrektora Muzeum Pawła Bukowskiego na temat literackich związków Marii Konopnickiej z twórczością Juliusza Słowackiego. Wydarzenie odbyło się w zabytkowych wnętrzach dworku autorki Roty. Spotkanie prowadziła Weronika Bukowska, która dokonała wyboru fragmentów dramatu. Akcji towarzyszyła wystawa prezentująca utwory Słowackiego i opracowania jego twórczości ze zbiorów Muzeum w Żarnowcu. Uczestnicy Narodowego Czytania w Żarnowcu otrzymali pamiątkowe dyplomy i egzemplarz książki z okolicznościową pieczęcią tegorocznej edycji.

Film z wydarzenia