Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

JAN PAWEŁ II NA PODKARPACIU
Pilnujcie mi tych szlaków!
Badetemi a questi itineraria!

Wystawa czasowa
1 grudnia 2021 ‒ 15 maja 2022

Wystawa polsko-włoska poświęcona szlakom papieskim w Polsce, która zorganizowana została z okazji 100-lecia urodzin oraz 40. rocznicy zamachu na św. Jana Pawła II.

Szlaki Papieskie to idea propagująca styl odpoczywania kard. Karola Wojtyły oraz papieskie nauczanie świętego Jana Pawła II. Oprócz Szlaków Papieskich turystycznych, oznakowane są też miejsca związane głównie z posługą duszpasterską kard. Karola Wojtyły na terenie całej Polski oraz miejsca, które odwiedził jako papież. Inicjatywa powstała za życia Jana Pawła II i z jego błogosławieństwem, w odpowiedzi na słowa Pilnujcie mi tych szlaków (8 VI 1979, Nowy Targ). Pomysłodawcą takiej formy upamiętnienia miejsc związanych z Jego obecnością i szlaków turystycznych, którymi wędrował, był powołany w 2002 r. w Krakowie Społeczny Komitet Organizacyjny Szlaków Papieskich ‒ zarejestrowany w 2003 r. pn. Fundacja Szlaki Papieskie. Prezesem Fundacji jest Urszula Własiuk, autorka serii przewodników. Patronem honorowym Fundacji jest kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Na ekspozycji w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu prezentowane są fotogramy i ciekawe pamiątki dokumentujące turystyczne dokonania kard. Karola Wojtyły oraz miejsca i szlaki, które zwiedził w różnych okresach życia przyszły papież. Wyodrębniono również miejsca, które odwiedził Jan Paweł II na Podkarpaciu podczas m.in. VI pielgrzymki (Krosno-Dukla, 10 VI 1997).

Wystawie towarzyszy katalog Rowerowym szlakiem Karola Wojtyły, autorstwa Janusza Skowrońskiego.

Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze i powstała dzięki współpracy z Fundacją Szlaków Papieskich w Krakowie.

Skip to content