Inspiracje artystyczne Marii Konopnickiej

14 września 2024 r. w Muzeum w Żarnowcu odbyło się wydarzenie, podczas którego ukazano nieznaną twórczość Marii Konopnickiej na temat sztuki, która nie została jeszcze całościowo opracowana i zaprezentowana współczesnym odbiorcom.
Głównym elementem wydarzenia było otwarcie ekspozycji czasowej prezentującej teksty Konopnickiej o pracowniach malarskich oraz dziełach sztuki, zabytkach i wystawach, które zwiedziła poetka podczas podróży po Europie.  Projekt powstał na podstawie prowadzonych przez Muzeum w Żarnowcu wieloletnich badań nad dorobkiem literacko-artystycznym Konopnickiej.
Wydarzeniu towarzyszył koncert kameralny poświęcony poezji Marii Konopnickiej w pieśniach polskich kompozytorów pn. Piosenka moja po świecie chodzi… – w wykonaniu znanych artystów z Katowic: Iwona Karbowska (sopran) i Wojciech Stysz (fortepian).

Zdjęcia z wydarzenia