Skip to content Skip to footer

Dworek Marii Konopnickiej

Dworek wraz z parkiem otrzymała Maria Konopnicka w darze od narodu polskiego 8 września 1903 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. W Żarnowcu spędzała poetka wiosenno-letnie miesiące, prowadziła działalność pisarską (napisała tu m.in. Rotę), oświatową i patriotyczno-społeczną. Konopnicka opuściła Żarnowiec 15 września 1910 r. i wyjechała do sanatorium „Kiselki” we Lwowie, w którym zmarła 8 października i spoczywa na Cmentarzu Łyczakowskim. Po śmierci Konopnickiej w dworku zamieszkiwały jej córki − Laura Pytlińska (1872-1935) i Zofia Mickiewiczowa (1866-1956). W 1957 r., na podstawie ich aktów darowizny i innych spadkobierców poetki, Ministerstwo Kultury i Sztuki powołało do życia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, które w 1960 r. otwarto dla zwiedzających.

W Dworku eksponuje się autentyczne wnętrza z czasów życia Konopnickiej. Zasadniczą część ekspozycji stanowią pokoje mieszkalne poetki i pisarki (Gabinet, Sień, Jadalnia, Pokój kredensowy i Kuchnia) ‒ urządzone zgodnie z duchem epoki.

W trzech pomieszczeniach (Spiżarnia, Pokój ciemny, Dawny gabinet) znajduje się stała ekspozycja Kolekcja darów jubileuszowych, na której prezentowane są unikatowe pamiątki ofiarowane Marii Konopnickiej w 1902 r. z okazji jubileuszu ćwierćwiecza pracy literackiej ‒ od różnych instytucji, towarzystw i osób prywatnych z Polski, Europy i USA.

Poza sezonem turystycznym udostępnia się wnętrza na piętrze (Pokój, Pracownię i Łazienkę), gdzie w latach 1903-1910 mieszkała i tworzyła malarka Maria Dulębianka (1858-1919) ‒ uczennica Jana Matejki i Wojciecha Gersona oraz publicystka i działaczka patriotyczno-społeczna, spoczywająca na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Muzeum w Żarnowcu posiada największą w Polsce kolekcję dzieł M. Dulębianki, na które składa się 21 obrazów i rysunków.

Więcej o Marii Dulębiance

Wirtualny spacer 3D po wnętrzach

Skip to content