Wyróżnienie dla Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

 

 

Z ogromną satysfakcją informujemy, że Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu otrzymało wyróżnienie od Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie za organizację wydarzenia kulturalnego, w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzonych w 2018 r. pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.
W ramach EDD Muzeum zorganizowało wydarzenia edukacyjno-kulturalne pn. NIE RZUCIM ZIEMI, SKĄD NASZ RÓD, którymi uczczono 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 110. rocznicę napisania w Żarnowcu Roty. Przedsięwzięciu towarzyszyły m.in. wystawa czasowa, prelekcja z prezentacją multimedialną i recytacją utworów patriotycznych Marii Konopnickiej oraz publikacje, tj. przewodnik wystawy oraz tomik wierszy poetki pt. Śpiewnik historyczny (reedycja z 1904 r. zakazanego przez cenzurę zbioru utworów patriotycznych dla dzieci i młodzieży).

Poprzez wydarzenia przybliżono proces odzyskania przez Polskę niepodległości oraz twórczość i działalność patriotyczną Marii Konopnickiej ze szczególnym uwzględnieniem Roty, która odegrała znaczącą rolę w dziejach narodu polskiego.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Copyright (c)2019, Wszelkie prawa zastrzeżone.