Zapraszamy 23 listopada 2019 (sobota), o godz. 15.00 do Muzeum w Żarnowcu na sympozjum naukowe, otwarcie wystawy i program artystyczny – z okazji 100. rocznicy walk w obronie polskości Lwowa oraz śmierci malarki Marii Dulębianki, która w latach 1903-1910 mieszała w dworku w Żarnowcu oraz spoczywa na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

• Sympozjum naukowe (wykłady z prezentacją multimedialną)

– Artur Brożyniak, Wojna polsko-ukraińska 1918-1919 (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie)

– Paweł Bukowski, Nieznana karta życia i działalności Marii Dulębianki (Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu)

• Otwarcie wystawy czasowej Maria Dulębianka (1858-1919) – malarka, publicystka, działaczka społeczna
i patriotka

• Program artystyczny w wykonaniu młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu pod kierunkiem Marty Górki

Muzeum Marii Konopnickiej zaprasza w dniach 23 - 24 listopada 2019 r.  do zwiedzenia naszych ekspozycji
 w ramach  ogólnopolskiej akcji
POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY.

The Maria Konopnicka Museum invites you between 23-24 November 2019 to visit our exhibitions

as part of the nationwide campaign POLAND SEE MORE – HALF-PRICE WEEKEND.

7 września 2019 r. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbyła się wojewódzka odsłona NARODOWEGO CZYTANIA POLSKICH NOWEL.

Podczas wydarzenia zaproszeni goście i uczestnicy odczytali fragmenty ośmiu nowel: Dym Marii Konopnickiej, Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Katarynka Bolesława Prusa, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Sawa (z cyklu Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza, Sachem Henryka Sienkiewicza, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego.

W przedsięwzięciu udział wzięli m.in. nauczyciele, młodzież szkolna, parlamentarzyści oraz przedstawiciele służb mundurowych, wyższych uczelni, placówek oświatowych i kulturalnych z województwa podkarpackiego.

Narodowemu Czytaniu towarzyszyły występy muzyczne w wykonaniu młodzieży Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

relacja w TVP3 Rzeszów

audycja w Polskim Radio Rzeszów

13 czerwca 2019 r. odbyło się w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu spotkanie z literaturą zorganizowane wspólnie z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie oraz Podkarpackim Salonem Literackim. Swoją twórczość prezentowali poeci i pisarze z Podkarpacia: Ryszard Mścisz, Weronika Bukowska i Szymon Halko. Spotkanie uświetnił koncert uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia
w Jaśle w wykonaniu Pawła Putlaka i Marka Putlaka (z klasy akordeonu Tomasza Mazura).

zdjęcia ze spotkania

Zdjęcia z Nocy Muzeów w Żarnowcu - 18 maja 2019

Serdecznie zapraszamy na NOC MUZEÓW do Żarnowca

18 maja (sobota) 2019, w godz. od 16.00 do 24.00

Wstęp bezpłatny

Program:
16.00 − 24.00 Zwiedzanie ekspozycji muzealnych
16.00 − 24.00 Kiermasz wydawnictw muzealnych

17.30  Od piosenki do arii – koncert słuchaczy Szkoły Wokalno-Aktorskiej

w Krośnie Marka Wiatra

18.30 Gerhart Hauptmann i Karkonosze – wernisaż wystawy
połączony z prelekcją i prezentacją multimedialną
pt. Maria Konopnicka jako tłumaczka literatury europejskiej

20.30 Liczy się tylko miłość – recital poetycko-muzyczny w wykonaniu
Piotra Selima (fortepian, śpiew) i Hanny Lewandowskiej (narracja)

Od piosenki do arii – koncert słuchaczy Szkoły Wokalno-Aktorskiej

w Krośnie prowadzonej przez Marka Wiatra.

W repertuarze popularne piosenki i najpiękniejsze arie operowe.

Wykonawcy: Gabriela Czekańska, Anna Józefowicz, Izabela Kaciuba,
Wiktoria Lasek, Julia Pakuła, Daria Samborowska, Krzysztof Sebastiański

Gerhart Hauptmann i Karkonosze – wernisaż wystawy
połączony z prelekcją i prezentacją multimedialną
pt. Maria Konopnicka jako tłumaczka literatury europejskiej

Wystawa Muzeum Miejskiego „Dom Gerhatra Hauptmanna” w Jeleniej Górze-Jagniątkowie poświęcona niemieckiemu pisarzowi i dramaturgowi, laureatowi Nagrody Nobla (1912), związanemu z Karkonoszami i regionem Dolnego Śląska. Można na niej będzie również zobaczyć pierwodruki wydań książkowych dramatów Gerharta Hauptmanna (1862-1946), które przetłumaczyła na język polski Maria Konopnicka oraz przyczyniła się do upowszechnienia na ziemiach polskich twórczości pisarza.

Liczy się tylko miłość – recital poetycko-muzyczny w wykonaniu
Piotra Selima (fortepian, śpiew) i Hanny Lewandowskiej (narracja)

Liczy się tylko miłość to nowy program z piosenkami spółki autorsko-kompozytorskiej Hanny Lewandowskiej (słowa) i Piotra Selima (muzyka). Program tworzą piosenki opowiadające o różnych odcieniach miłości – partnerskiej – o zabarwieniu erotycznym, rodzicielskiej, braterskiej czy odnoszące się do relacji w wymiarze metafizycznym. W warstwie muzycznej projekt niezwykle energetyczny, choć prezentowany w skromnej oprawie instrumentalnej – artysta akompaniuje sobie na fortepianie. Teksty poetyckie w wykonaniu autorki wszystkich tekstów piosenek tworzących repertuar tego wyjątkowego wydarzenia artystycznego. Piosenki pochodzą z różnych okresów twórczych tych utalentowanych partnerów artystycznych, znanych z wszystkich dotychczasowych publikacji Lubelskiej Federacji Bardów oraz recitali wykonywanych indywidualnie.

informacja o artystach

Muzeum Marii Konopnickiej zapewnia zwiedzającym 4 darmowe kursy na trasie Krosno, ul. J. Piłsudskiego
(obok Muzeum Podkarpackiego) – Żarnowiec Muzeum oraz z powrotem w następujących godzinach:
Krosno – Żarnowiec: 17.00, 18.00, 19.00, 20.00
Żarnowiec – Krosno: 17.45, 18.45, 19.45, 22.15

Serdecznie zapraszamy!

Copyright (c)2019, Wszelkie prawa zastrzeżone.