Zapraszamy 21 października 2018 r. (niedziela), o godz. 17.00 do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu na koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI, połączony z recytacją wierszy patriotycznych Marii Konopnickiej – w wykonaniu polskich i francuskich artystów.

W programie utwory m.in.:

Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Stanisława Niewiadomskiego,
Jana Sebastiana Bacha, Teodoro Cottrau, Luigi Denza, Giuseppe Verdiego
oraz pieśni legionowe

Wykonawcy:

część I: Joanna Błażej-Łukasik – pianino,

Katarzyna Guran – sopran, Mariusz Szaforz – recytacja

część II: Serge Paloyan – wybitny pianista, kompozytor i dyrygent,

Stéphane Macaluso – tenor

Finał Diecezjalny Ogólnopolskiego Koncertu Pieśni Patriotycznej
ŚPIEWAM MOJEJ OJCZYŹNIE

6 października 2018 r. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbył się Finał Diecezjalny Ogólnopolskiego Koncertu Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie”, którego organizatorem jest Akcja Katolicka. Konkurs poprzedziła Msza Święta sprawowana w miejscowym Kościele Parafialnym pw. św. Józefa, której przewodniczył ks. proboszcz Marek Cecuła, a homilię wygłosił dziekan dekanatu Krosno I, ks. prał. Andrzej Chmura.Podczas finału wystąpiło troje solistów i trzy zespoły z terenu Archidiecezji Przemyskiej. Decyzją jury Laureatem został zespół SOUL z Sanoka (pod dyrekcją pani dr Moniki Brewczak), który będzie reprezentował archidiecezję na szczeblu krajowym w finałowym koncercie 3 listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

zdjęcia

Muzeum Marii Konopnickiej w  dniach  6 - 7 października 2018 r. uczestniczyło w ogólnopolskiej
Akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”.

Kolejna edycja kampanii MKiDN „60+Kultura”

W Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu  w dniach 29 - 30 września 2018 r. osoby powyżej 60. roku życia  zwiedziły nasze ekspozycje za symboliczna złotówkę - w ramach kolejnej edycji akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+ Kultura”.

16 września 2018r. w Muzeum w Żarnowcu odbył się wernisaż
i prelekcja w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa - Niepodległa dla wszystkich

w programie:

17.00 wernisaż wystawy NIE RZUCIM ZIEMI, SKĄD NASZ RÓD - z okazji 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości
i 110. rocznicy pierwodruku Roty

17.30 prelekcja z prezentacją multimedialną
pt.
„Twórczość patriotyczna Marii Konopnickiej”

zdjęcia

20 czerwca 2018 r. odbyło się w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu spotkanie z poezją zorganizowane wspólnie z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie oraz Podkarpacką Izbę Poetów. Swoją twórczość prezentowali poeci
z Podkarpacia: Teresa Paryna, Karolina Szyszka i Marek Petrykowski. Wieczór uświetnił koncert uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle w składzie: Emilia Leśniak (z klasy skrzypiec Jana Rysza), Paweł Putlak i Marek Putlak (z klasy akordeonu Tomasza Mazura).

Zdjęcia ze SPOTKANIA Z POEZJĄ - 20 czerwca 2018

Zdjęcia z Nocy Muzeów w Żarnowcu - 19 maja 2018

Zapraszamy na Noc Muzeów w Żarnowcu

19 maja (sobota) 2018, w godz. od 16.00 do 24.00

wstęp bezpłatny

Program:

16.00 − 24.00 Zwiedzanie ekspozycji muzealnych

16.00 − 24.00 Kiermasz wydawnictw muzealnych

17.30  Wernisaż wystawy „Malarstwo Magdaleny Wyżykowskiej-Figury”

i spotkanie z artystką

19.00 Musical „A TY…?” – komedia z elementami czarnego humoru,

w wykonaniu Katolickiego LO i Gimnazjum w Krośnie

(finalistów 23. krośnieńskiego przeglądu „Blaga” 2017)

20.30 "Odcienie" - recital poetycki Alicji Tanew (śpiew i akompaniament)

połączony z promocja książek poetyckich i płyt autorskich

17.30 Wernisaż wystawy "Malarstwo Magdaleny Wyżykowskiej-Figury" i spotkanie z artystką

19.00 Musical "A TY...?" - komedia z elementami czarnego humoru, w wykonaniu Katolickiego LO
 i Gimnazjum w Krośnie

20.30 " Odcienie" - recital poetycki Alicja Tanew (śpiew i akompaniament) połączony z promocją książek poetyckich i płyt autorskich

Muzeum Marii Konopnickiej zapewnia zwiedzającym 4 darmowe kursy na trasie Krosno, ul. J. Piłsudskiego
(obok Muzeum Podkarpackiego) – Żarnowiec Muzeum oraz z powrotem w następujących godzinach:

Krosno – Żarnowiec: 17.00, 18.00, 19.00, 20.00

Żarnowiec – Krosno: 17.45, 18.45, 19.45, 22.15

Serdecznie zapraszamy!

13 kwietnia 2018 r. odbyła się w Muzeum w Żarnowcu

prelekcja z prezentacją multimedialną dra Marka Sikorskiego

Kamień smoczy. Historia pewnej mistyfikacji medycznej.

W kręgu mitu i historii smoka wawelskiego

Kamień smoczy był do ok. połowy XVIII wieku w Europie najsłynniejszym panaceum medycznym.

Jego historia sięga XV wieku. Zachował się on do naszych czasów i jest wystawiony jako eksponat
w Muzeum Przyrody w Lucernie. W 2006 roku specjalna komisja naukowa przeprowadziła badania
nad tym przedmiotem, a wyniki stały się rewelacyjne.

Spotkaniu towarzyszyła  promocja książek oraz wystawa Na tropach smoka wawelskiego

zdjęcia ze spotkania

Marek Sikorski jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych

w zakresie historii, kształcił się na Uniwersytecie Wrocławskim,

Uniwersytecie Opolskim i Uniwersytecie Warszawskim.

Ostatnio wydał: Smok wawelski w kręgu mitu i historii, Smoki i smokobójstwo,

Na tropach smoka wawelskiego oraz tom opowiadań Sen dziwny i straszny.

mareksikorskiksiazki.blogspot.com

Copyright (c)2018, Wszelkie prawa zastrzeżone.