Zapraszamy 12 i 19 września 2020 r. do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu na EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA Moja Droga. W ramach wydarzenia pn. Twierdzą nam będzie każdy próg przybliżony zostanie proces odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypadające w tym roku ważne rocznice historyczne.

12 września 2020 (sobota), godz. 17.00
WIECZÓR POETYCKO-MUZYCZNY
koncert patriotyczny w wykonaniu artystów
   Joanna Błażej-Łukasik fortepian, Paweł Łukasik altówka
recytacja utworów Marii Konopnickiej, św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego

19 września 2020 (sobota), godz. 15.00
SPOTKANIE Z ELŻBIETĄ STAFF-ZIELIŃSKĄ bratanicą poety oraz finisaż wystawy

Leopold Staff (1878-1957). Poeta, tłumacz, mentor

SYMPOZJUM NAUKOWE (wykłady z prezentacją multimedialną,
   połączone z warsztatami patriotycznymi dla młodzieży)
Maciej Rędziniak, Od Kościuszki do Paderewskiego. Polskie drogi do niepodległości

(Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie)
Artur Brożyniak, Cud nad Wisłą. Wojna polsko-bolszewicka w 1920 r.

(Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie)
 Paweł Bukowski, Mieszkańcy dworku w Żarnowcu i ich wkład w odzyskanie
   przez Polskę niepodległości i utworzenie
(Muzeum w Żarnowcu)
● OTWARCIE WYSTAWY Twierdzą nam będzie każdy próg

NARODOWE CZYTANIE BALLADYNY

Dziewiąta odsłona Narodowego Czytania w Muzeum Marii Konopnickiej
w Żarnowcu zrealizowana będzie w formie online. W zabytkowych wnętrzach dworku autorki Roty nagrany zostanie film, na którym pracownicy Muzeum i zaproszeni goście przeczytają fragmenty Balladyny. Czytanie wybitnego dzieła polskiego romantyzmu poprzedzi słowo wstępne na temat literackich związków Marii Konopnickiej z twórczością Juliusza Słowackiego.

Film z Narodowego Czytania w Żarnowcu - 5 IX 2020

POCIĄG DO KULTURY

„Wojak Szwejk

bezpłatna oferta dla zwiedzających

od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 r.

Muzeum w Żarnowcu uczestniczy w inicjatywie specjalnej Pociąg do kultury”,  umożliwiającej nieodpłatne zwiedzenie naszej instytucji przez podróżujących pociągiem o nazwie „Wojak Szwejk” relacji Rzeszów Główny – Medzilaborce (Słowacja) – Rzeszów Główny. Każda osoba podróżująca tym pociągiem zyskuje w czasie weekendów wakacyjnych możliwość bezpłatnego wstępu (na podstawie okazania biletu kolejowego na ww. trasie) do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Historycznego w Sanoku, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Inicjatywa Marszałka Województwa Podkarpackiego daje możliwość podróżującym bezpłatnego zwiedzania muzeów na trasie przejazdu pociągu oraz wartościowego spędzenia wolnego czasu poprzez obcowanie z kulturą. Warto podkreślić, że jadąc pociągiem „Wojak Szwejk” przemierzamy (począwszy od Zagórza poprzez Przełęcz Łupkowską) trasę pierwszej Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej, zbudowanej w latach 80. XIX wieku. Podczas kilkugodzinnej podróży z Rzeszowa do Medzilaborców pociąg zatrzymuje się m.in. w: Jedliczu, Krośnie, Sanoku, Zagórzu, Komańczy i Łupkowie.

Do Muzeum w Żarnowcu kursuje MKS (linia nr 11) na trasie Krosno (dworzec)–Jedlicze (10 km) lub z Jedlicza-Rynku w kierunku Krosna (3 km).

Oferta obowiązuje od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 r.

Regulamin inicjatywy specjalnej „Pociąg do Kultury – Wojak Szwejk”

Rozkład jazdy dostępny jest na stronie www.polregio.pl lub www.koleo.pl

Bilety można nabyć online na ww. stronach przez aplikację SkyCashorazw pociągu, kasach i automatach biletowych.

Muzeum otwarte dla zwiedzających

Mamy przyjemność poinformować, że  Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu od dnia 4 czerwca 2020 r. zostaje otwarte dla zwiedzających.

W związku z zaleceniami sanitarno-epidemiologicznymi udostępnione zostają do zwiedzania ekspozycje
w budynku „Lamusa” oraz częściowo w Dworku Marii Konopnickiej.

Regulamin zwiedzania Muzeum w okresie stanu epidemii COVID-19

Zapraszamy do zwiedzenia online Muzeum oraz aktualnej wystawy czasowej

WIERSZYKI NA DOBRANOC. DOBRANOCKA Z PIERWSZĄ DAMĄ

Pod takim tytułem na antenie Radio dla Ciebie codziennie o godz.19:05 (od 27 kwietnia – 5 maja br.) można było usłyszeć mało znane wiersze dla dzieci Marii Konopnickiej w interpretacji Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy. Audycje przygotowano z okazji 110. rocznicy śmierci autorki „Roty” – w ramach projektu „Wierszyki na dobranoc. Dobranocka z Pierwszą Damą”. Muzykę do utworów Konopnickiej stworzył znany kompozytor Marek Sewen, który jest pomysłodawcą całego cyklu

Więcej o cyklu audycji na stronie rozgłośni

Copyright (c)2020, Wszelkie prawa zastrzeżone.