Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu uczestniczy w ogólnopolskiej
Akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”.

Zapraszamy zwiedzających w dniach od 16 do 17 marca 2019 r. (sobota,niedziela) do skorzystania z promocyjnej
oferty 50% zniżki na bilety wstępu do Muzeum.

Wyróżnienie dla Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Z ogromną satysfakcją informujemy, że Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu otrzymało wyróżnienie od Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie za organizację wydarzenia kulturalnego, w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzonych w 2018 r. pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.
W ramach EDD Muzeum zorganizowało wydarzenia edukacyjno-kulturalne pn. NIE RZUCIM ZIEMI, SKĄD NASZ RÓD, którymi uczczono 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 110. rocznicę napisania w Żarnowcu Roty. Przedsięwzięciu towarzyszyły m.in. wystawa czasowa, prelekcja z prezentacją multimedialną i recytacją utworów patriotycznych Marii Konopnickiej oraz publikacje, tj. przewodnik wystawy oraz tomik wierszy poetki pt. Śpiewnik historyczny (reedycja z 1904 r. zakazanego przez cenzurę zbioru utworów patriotycznych dla dzieci i młodzieży).

Poprzez wydarzenia przybliżono proces odzyskania przez Polskę niepodległości oraz twórczość i działalność patriotyczną Marii Konopnickiej ze szczególnym uwzględnieniem Roty, która odegrała znaczącą rolę w dziejach narodu polskiego.

1 grudnia 2018 r. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
 odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa
 Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,

Program Konferencji Naukowej

Informacja o konferencji

Relacja w TVP Rzeszów

Relacja Radio Rzeszów

Zdjęcia z konferencji

21 października 2018 r. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbył się koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKI, połączony z recytacją wierszy patriotycznych Marii Konopnickiej – w wykonaniu polskich i francuskich artystów.

W programie utwory m.in.:

Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Stanisława Niewiadomskiego,
Jana Sebastiana Bacha, Teodoro Cottrau, Luigi Denza, Giuseppe Verdiego
oraz pieśni legionowe

Wykonawcy:

część I: Joanna Błażej-Łukasik – pianino,

Katarzyna Guran – sopran, Mariusz Szaforz – recytacja

część II: Serge Paloyan – wybitny pianista, kompozytor i dyrygent,

Stéphane Macaluso – tenor

Finał Diecezjalny Ogólnopolskiego Koncertu Pieśni Patriotycznej
ŚPIEWAM MOJEJ OJCZYŹNIE

6 października 2018 r. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbył się Finał Diecezjalny Ogólnopolskiego Koncertu Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie”, którego organizatorem jest Akcja Katolicka. Konkurs poprzedziła Msza Święta sprawowana w miejscowym Kościele Parafialnym pw. św. Józefa, której przewodniczył ks. proboszcz Marek Cecuła, a homilię wygłosił dziekan dekanatu Krosno I, ks. prał. Andrzej Chmura.Podczas finału wystąpiło troje solistów i trzy zespoły z terenu Archidiecezji Przemyskiej. Decyzją jury Laureatem został zespół SOUL z Sanoka (pod dyrekcją pani dr Moniki Brewczak), który będzie reprezentował archidiecezję na szczeblu krajowym w finałowym koncercie 3 listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

16 września 2018r. w Muzeum w Żarnowcu odbył się wernisaż
i prelekcja w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa - Niepodległa dla wszystkich

w programie:

17.00 wernisaż wystawy NIE RZUCIM ZIEMI, SKĄD NASZ RÓD - z okazji 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości
i 110. rocznicy pierwodruku Roty

17.30 prelekcja z prezentacją multimedialną
pt.
„Twórczość patriotyczna Marii Konopnickiej”

Copyright (c)2019, Wszelkie prawa zastrzeżone.