Pełnych spokoju i radości

Świąt Bożego Narodzenia,

spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze

oraz samych szczęśliwych dni w Nowym Roku

życzy Dyrektor i Pracownicy Muzeum w Żarnowcu

 

 


 

 

100. rocznica walk w obronie polskości Lwowa

i śmierci Marii Dulębianki

 

23 listopada 2019 r. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbyło się sympozjum naukowe, otwarcie wystawy i program artystyczny. Poprzez wydarzenie uczczono 100. rocznicę walk w obronie polskości Lwowa oraz śmierci Marii Dulębianki (malarki, publicystki, działaczki społecznej
i patriotki, spoczywającej na Cmentarzu Obrońców Lwowa). Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział
w Rzeszowie.
Podczas sympozjum uczestnicy mogli wysłuchać dwóch wykładów
z prezentacją multimedialną.   Pierwszy pt. „Wojna polsko-ukraińska 1918-1919” przedstawił Artur Brożyniak (historyk IPN w Rzeszowie), w którym przybliżył przebieg toczących się walk o Lwów i zasług polskiej ludności (w tym młodzieży dzieci) oraz żołnierzy w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugi pt. „Nieznana karta życia i działalności Marii Dulębianki” wygłosił Paweł Bukowski (dyrektor Muzeum w Żarnowcu), prezentując nieznaną działalność artystki (uczennicy m.in. Jana Matejki i Wojciecha Gersona), która w latach 1903-1910 mieszkała wraz z Marią Konopnicką w dworku w Żarnowcu. Dulębianka uczestniczyła w obronie Lwowa, organizując polską służbę sanitarną. Była także wysłanniczką Czerwonego Krzyża i delegatką Tymczasowego Komitetu Rządowego do zbadania położenia jeńców polskich w obozach ukraińskich – gdzie zaraziła się tyfusem plamistym i zmarła 7 marca 1919 r. we Lwowie.
Kolejnym punktem był program artystyczny w wykonaniu młodzieży LO im M. Konopnickiej w Jedliczu przygotowany pod kierunkiem polonistki Marty Górki. W ramach programu uczennice (Patrycja Guzik, Kinga Guzik, Magdalena Grzesik, Anna Krygowska – z klasy 1 oraz Magdalena Pikuła z klasy 3) zaprezentowały wiersze patriotyczne Marii Konopnickiej, fragmenty artykułów i listów Marii Dulębianki oraz zaśpiewały kilka utworów niepodległościowych, a na koniec „Rotę”.
Na zakończenie otwarto wystawę „Maria Dulębianka (1858-1919) – malarka, publicystka, działaczka społeczna i patriotka”. Muzeum w Żarnowcu aktualnie posiada największą w Polsce kolekcję dzieł artystki, na które składa się 21 obrazów i rysunków. Na ekspozycji prezentowana jest nieznana karta działalności społeczno-politycznej, dobroczynnej i patriotycznej wybitnej Polki – Marii Dulębianki oraz jej duży dorobek artystyczny, publicystyczny i literacki.

 

                                informacja o wystawie                               zdjęcia

 


7 września 2019 r. w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbyła się wojewódzka odsłona NARODOWEGO CZYTANIA POLSKICH NOWEL. 

 

Podczas wydarzenia zaproszeni goście i uczestnicy odczytali fragmenty ośmiu nowel: Dym Marii Konopnickiej, Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Katarynka Bolesława Prusa, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Sawa (z cyklu Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza, Sachem Henryka Sienkiewicza, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego. 

W przedsięwzięciu udział wzięli m.in. nauczyciele, młodzież szkolna, parlamentarzyści oraz przedstawiciele służb mundurowych, wyższych uczelni, placówek oświatowych i kulturalnych z województwa podkarpackiego. 

Narodowemu Czytaniu towarzyszyły występy muzyczne w wykonaniu młodzieży Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żarnowcu. 

zdjęcia

relacja w TVP3 Rzeszów

audycja w Polskim Radio Rzeszów


 


13 czerwca 2019 r. odbyło się w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu spotkanie z literaturą zorganizowane wspólnie z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie oraz Podkarpackim Salonem Literackim. Swoją twórczość prezentowali poeci i pisarze z Podkarpacia: Ryszard Mścisz, Weronika Bukowska i Szymon Halko. Spotkanie uświetnił koncert uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia
w Jaśle w wykonaniu Pawła Putlaka i Marka Putlaka (z klasy akordeonu Tomasza Mazura).

 

zdjęcia ze spotkania


Zdjęcia z Nocy Muzeów w Żarnowcu - 18 maja 2019

 


Serdecznie zapraszamy na NOC MUZEÓW do Żarnowca

18 maja (sobota) 2019, w godz. od 16.00 do 24.00

Wstęp bezpłatny

 

Program:
16.00 − 24.00 Zwiedzanie ekspozycji muzealnych
16.00 − 24.00 Kiermasz wydawnictw muzealnych

17.30  Od piosenki do arii – koncert słuchaczy Szkoły Wokalno-Aktorskiej

w Krośnie Marka Wiatra

18.30 Gerhart Hauptmann i Karkonosze – wernisaż wystawy
połączony z prelekcją i prezentacją multimedialną
pt. Maria Konopnicka jako tłumaczka literatury europejskiej

20.30 Liczy się tylko miłość – recital poetycko-muzyczny w wykonaniu
Piotra Selima (fortepian, śpiew) i Hanny Lewandowskiej (narracja)

 

 

 

 

 

Od piosenki do arii – koncert słuchaczy Szkoły Wokalno-Aktorskiej

w Krośnie prowadzonej przez Marka Wiatra.

         W repertuarze popularne piosenki i najpiękniejsze arie operowe.

      Wykonawcy: Gabriela Czekańska, Anna Józefowicz, Izabela Kaciuba,
Wiktoria Lasek, Julia Pakuła, Daria Samborowska, Krzysztof Sebastiański

 

 

 

 

 

Gerhart Hauptmann i Karkonosze – wernisaż wystawy
połączony z prelekcją i prezentacją multimedialną
pt. Maria Konopnicka jako tłumaczka literatury europejskiej

 

Wystawa Muzeum Miejskiego „Dom Gerhatra Hauptmanna” w Jeleniej Górze-Jagniątkowie poświęcona niemieckiemu pisarzowi i dramaturgowi, laureatowi Nagrody Nobla (1912), związanemu z Karkonoszami i regionem Dolnego Śląska. Można na niej będzie również zobaczyć pierwodruki wydań książkowych dramatów Gerharta Hauptmanna (1862-1946), które przetłumaczyła na język polski Maria Konopnicka oraz przyczyniła się do upowszechnienia na ziemiach polskich twórczości pisarza.

więcej

 

 

Liczy się tylko miłość – recital poetycko-muzyczny w wykonaniu
Piotra Selima (fortepian, śpiew) i Hanny Lewandowskiej (narracja)

 

Liczy się tylko miłość to nowy program z piosenkami spółki autorsko-kompozytorskiej Hanny Lewandowskiej (słowa) i Piotra Selima (muzyka). Program tworzą piosenki opowiadające o różnych odcieniach miłości – partnerskiej – o zabarwieniu erotycznym, rodzicielskiej, braterskiej czy odnoszące się do relacji w wymiarze metafizycznym. W warstwie muzycznej projekt niezwykle energetyczny, choć prezentowany w skromnej oprawie instrumentalnej – artysta akompaniuje sobie na fortepianie. Teksty poetyckie w wykonaniu autorki wszystkich tekstów piosenek tworzących repertuar tego wyjątkowego wydarzenia artystycznego. Piosenki pochodzą z różnych okresów twórczych tych utalentowanych partnerów artystycznych, znanych z wszystkich dotychczasowych publikacji Lubelskiej Federacji Bardów oraz recitali wykonywanych indywidualnie.

informacja o artystach

 

 

Muzeum Marii Konopnickiej zapewnia zwiedzającym 4 darmowe kursy na trasie Krosno, ul. J. Piłsudskiego 
(obok Muzeum Podkarpackiego) – Żarnowiec Muzeum oraz z powrotem w następujących godzinach: 
Krosno – Żarnowiec: 17.00, 18.00, 19.00, 20.00
Żarnowiec – Krosno: 17.45, 18.45, 19.45, 22.15 

 

Serdecznie zapraszamy!

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Copyright (c)2019, Wszelkie prawa zastrzeżone.